Blog

Matbaa Baskı Teknikleri Nelerdir?

Matbaa sektörü uzun yıllar boyunca aktif olarak hizmet veren sektörlerden birisidir. Zaman içerisinde bir çok baskı şekilde kendisini geliştirmeye devam eden baskı sektörü günümüzde de bir çok materyale baskı yapabilen makinalar kullanmaktadırlar. Birbirinden farklı birçok baskı teknikleri kullanılarak hizmet sektöründe oldukça ön plana çıkan matbaa baskı özellikle kişisel ürünlerin üretimlerinde tercih edilir. Birçok farklı alanda kullanılan matbaa kaliteli baskı teknikleri vardır.

Bu teknikler;

  • Ofset baskı,
  • Tampon baskı,
  • Serigrafi baskı olmak üzere 3 ana başlıkta incelenir.

Her bir baskı çeşidi baskı yapılacak olan malzemeye göre belirlenir. Bu baskı çeşitleri de uygulanma şekillerine bağlı olarak kendi içlerinde de ayrılabilir. Uygulanma şekline bağlı olarak matbaa baskı fiyatları değişiklik göstermektedir.

Sık Kullanılan Matbaa Baskı Teknikleri Nelerdir?

Bilinen isimleri ise ofset baskı, tampon baskı ve serigrafi baskı en sık kullanılan baskı teknikleri arasında yer alır. Matbaa baskısı başlı başına bir sanattır. Mürekkep ve çeşitli boyalar kullanılarak farklı materyaller üzerine metinlerin, fotoğrafların veya farklı görüntülerin teknik sistemler kullanılarak oluşturulmasıdır. Bu tekniklerin her biri matbaa makinalarının farklı teknikleri kullanılarak yapılır.

Bazı durumlarda birden fazla tekniği uygulamak için farklı makinalar kullanmak gerekse de bazı durumlarda tek bir makine ile birden çok işlem yapmak mümkündür. Bu tekniklerin nerelerde ve ne şekilde kullanılacağına, baskı yapılacak ürünün türüne göre karar verilir. Gelişmiş teknolojiler söz konusu olduğundan dolayı birçok farklı materyale baskı yapılabilir. Ancak bazı materyaller, farklı teknikler kullanılsa da baskı yapmak için uygun değildir. Özellikle bazı kumaş türlerine baskı yapmak oldukça zordur.

Saten gibi ince kumaşlar veya çift taraflı baskısı olan kumaşların baskılarının üzerine tekrar baskı yapmak mümkün olmayabilir, mümkün olsa da başarılı bir çalışma olmayabilir. Bu gibi ince kumaşlara veya buna benzer ince materyallere baskı yaptırmadan önce bir kaç farklı matbaa firmasından fikir almakta fayda vardır.

Matbaa Baskı Fiyatları Nelerdir?

Matbaalarda yapılan baskı işlemlerinin fiyatları birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterir. Her bir teknik farklı işçilik ve farklı beceriler gerektirdiğinden dolayı her matbaada sabit fiyatlar söz konusu olmayabilir. Her bir matbaa firmasının fiyatları arasında değişiklikler olduğu unutulmamakla birlikte 2022 yılına ait matbaa baskı fiyatları 50 lira ve 25000 lira arasında değişiklik gösterebilir. Bu fiyat aralıkları baskı yaptırmak istediğiniz ürüne, gerekli olan baskı tekniğine veya baskı yaptırmak istediğiniz adete göre belirlenir.

Bununla birlikte baskısını yaptırmak istediğiniz renk nadir bulunan bir renk ise baskı fiyatlarına ekstra ekleme yapılması söz konusu olur. Matbaalarda en çok baskısı yapılan ürünlere örnek olarak kartvizit, davetiye, broşürler ve el ilanları, kataloglar, kitaplar, faturalar, etiketler, magnetler, kutular, dosyalar, defterler, folyolar, farklı kumaşlar veya farklı kıyafetler, gazeteler, dergiler gibi ürünler verilebilir.

Matbaalarda baskısı yapılabilen ürünler bunlarla sınırlı değildir. Matbaalarda kullanılan makinalara ve kullanılan tekniklere bağlı olarak birçok materyale baskı yapılabilmektedir. En çok baskısı yapılan ürünler arasında kartvizitler ve davetiyeler yer almaktadır. Baskı yaptırmak istenen adete bağlı olarak kartvizit baskı fiyatları 50 lira ile 500 lira arasında değişiklik gösterirken, aynı şekilde baskı yaptırılmak istenen adete bağlı olarak davetiye baskı fiyatları da 50 lira ve 1000 lira arasında değişiklik gösterebilir.

 

Bir yanıt yazın