Blog

Sticker Nedir ve Türleri Nelerdir?

Birçok alanda kullanılabilen sticker, plastik, kağıt, vinil veya farklı malzemelerden üretilen baskı ürünleridir. Kullanım amacına uygun olarak bir ya da iki tarafı yapışkanlı olarak üretilir. Stickerler kullanım amacına göre farklı boyutlarda ve renklerde olabilirler. Sticker türleri;

  • Şeffaf sticker,
  • Kuşe sticker,
  • Kraft sticker,
  • Opak sitcker,
  • Çift taraflı sticker,
  • Metalize sticker,
  • 1.Hamur sticker,
  • Cam sticker,
  • Taşıyıcı sticker,
  • Nonperm sticker,

Gibi çeşitliliğe sahiptir. Stickerler en fazla tanıtım amaçlı kullanılır. Bu sayede firmalar ve kurumlar stickerler sayesinde reklamlarını kısa bilgi aktarımı ile gerçekleştirirler. Yön gösterme, dekorasyon amaçlı kullanılan sticker çeşitleri bulunmaktadır. Hobi amaçlı kullanım alanı da bulunan stickerler, her alanda kullanılabilme imkanına sahiptir.

Sticker tasarımı oldukça önemlidir. Sticker tasarlanırken öncelikle ihtiyaca cevap verebilecek niteliğe sahip olmasa gerekir. İletilmek istenen mesaj net ve etkili sözcükler veya simgeler içerebilir. Tasarımda dikkat çekici renkler kullanılması, mesaj iletiminde etkilidir. Sticker ebatlarında kullanım alanına uygun oranlar seçilmesi önemlidir.

Sticker etiket fiyatları, sticker imalatında kullanılan malzemeye, oluşturulan özelliklerine, ebatlarına göre değişiklik gösterir.

Sticker birçok firma tarafından reklam amacıyla kullanılmaktadır. Bu amaçla promosyon ürünü olarak müşterilere sunulur. Gazete, dergi promosyonları stickerler sıklıkla kullanılır. Bazen kişisel kullanım için satışa sunulan stickerlere rastlamakta mümkündür.

Etiket Baskı Nedir?

Etiket baskıda ürünün hangi markaya ait olduğu, üretim ve tüketim tarihi, barkod numarası ve menşei yer alır. Bu amaçla kullanılan tek veya çift tarafı yapışkanlı materyaller etiket baskı veya sticker ismiyle anılır. Etiketler sayesinde firmalar kendilerini tanıtma ve ürünlerinin özelliklerini belirtme imkanı bulurlar. Bu anlamda geniş kullanım alanı bulunur. Etiket baskı ile ürün tanıtımı ve firma ile müşterinin etkileşimi sağlanır. Etiket baskısı kullanıldığı alana bağlı olara, kapatıcı, barkod iletimi, fiyat belirleyici özelliklerde taşır. Etiketler ürün satışını ve hizmetleri etkileyen faktörler arasında yer alır.

Etiket araştırması yapanlar tarafından en fazla araştırılan konular arasında şeffaf sticker nedir? Konusu yer alır. Etiket çalışmalarının alt türü olan şeffaf sticker şeffaf PP etiketi olarak da isimlendirilir. Şeffaf plastik PVC ham maddesinden üretilen şeffaf sticker transparan özelliğe sahiptir. Zor koşullara dayanıklılığı ile bilinir. Bu nedenle dış ve iç mekanlarda kullanılabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca yapısal özelliği sayesinde bulunduğu ortamda görüntü kirliliği oluşturmaz. Aynı zamanda çift yönlü kullanılabilme özelliği bulunur. Bu durum daha fazla görünür olma kabiliyetini yükseltir.

Baskı Kağıdı Çeşitleri Nelerdir?

Etiket Baskı Kalitesi Nedir? Etiket Kağıt Türleri Nelerdir?

Etiket baskı kalitesi etiket kağıt türleri ile ilişkilendirilir. Kırtasiye ürünleri olarak etiket üretimi yapılmaktadır. Bu yönden kağıt kalitesi fazla önemsenmeyebilir. Ancak konu reklam ayağını oluşturan ürün veya hizmet tanıtımı olduğu zaman kağıt kalitesi daha bir önemli hale gelir. Etiketlerin yapıştırılan yüzeyde uzun süre kalması, zor hava şartlarına uzun süre dayanabilmesi için etiketlerin kağıtlarının kaliteli olması gerekir.

Bu durum etiket fiyatlarını belirleyici rol oynar. Etiket oluşturulmasında yalın kağıt, kuşelenmiş kağıt, plastik film kaplama kağıt, metalize kaplama ve sentetik kağıtlar sıklıkla kullanılır. Etiket yapımında en fazla kullanılan yöntem kuşelenmiş kağıt yöntemidir. Bu sayede ürkün kullanıldıktan sonra, etiket kolaylıkla ambalajdan ayrılarak, geri dönüşüm olanağı bulur.

 

Bir yanıt yazın