Blog

Baskı Kağıdı Çeşitleri Nelerdir?

Günlük hayatta birçok alanda kullanılan kağıtlar genel olarak gramajlarına göre sınıflandırılır. Her gram kağıt türünün farklı bir kullanım alanı söz konusu oluyor. 80 gram kağıtlar fotokopi işlemlerinde kullanırken 350 gram kağıt türü ise davetiyelerde kullanım alanı buluyor. 1. hamur olarak bilinen kağıtlar aynı zamanda sık kullanılan matbaa baskı kağıtları olarak da bilinir. Bu kağıt türünün selüloz maddesi çok olduğu için baskı teknolojisinde sıklıkla kullanılıyor. En yüksek kullanıma sahip olan kağıt ürünlerin gramajları 55, 60, 70, 75, 80, 90, 100, 110 ve 120 şeklinde bulunuyor. Kağıt çeşitlerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • 1.hamur kağıt,
  • 2.hamur kağıt,
  • 3.hamur kağıt,
  • Mat kuşa kağıt,
  • Parlak kuşe kağıt,
  • Lazer yazıcı kağıdı,
  • Otokopi kağıdı,
  • Bristol kağıt,

Yukarıda yer alan kağıt çeşitleri çok farklı sektörde oldukça fazla tercih ediliyor. Kağıtların kullanım alanları kalite ve özelliklerine göre değişebiliyor.

Kitap ve Dergi Baskılarında Kullanılan Kağıtları Nelerdir?
Kağıt Fiyatları Nelerdir?

Bristol kağıt çeşitleri genel olarak kitap ve dergi kağıtları olarak da bilinir. Bu kağıt türünün bir yüzeyi işlenmiş şekilde üretimi yapılıyor. Kalın karton görünümünde bulunan bu kağıt türünün bir yüzü beyaz ve parlak olurken bir yüzey ise mat şeklinde yer alıyor. Kağıt teknolojisinde sıklıkla kullanılan bu kağıt çeşidi daha çok ciltleme işlemlerinde tercih ediliyor. Kitap kapaklarında kullanılan bu kağıt türünün yeri oldukça önemli bir yere sahiptir. Kağıdın ön yüzeyi renkli baskı uygulanacağı için özenle hazırlanmıştır.

Kitap baskılarında kullanılan kağıtlar 2. hamur kağıtlardan üretimi yapılıyor. Bu kağıtların maliyeti düşük olduğu için çok fazla tercih ediliyor. Kağıdın içinde selüloz ve odun miktarı eş değerde bulunuyor.

Kağıt Fiyatları Hakkında

Kağıtlar, şekilleri, boyutları, gramajları ve çeşitleri ile birbirinden farklı özelliklere sahip olmaktadır. Geniş kullanım alanlarına sahip kağıt çeşitlerinin A0’dan A10’a kadar boyutları bulunuyor. Beyaz renge sahip olan boş kağıtların kullanım alanları ve özellikleri farklı olduğu gibi fiyatları da değişebiliyor. Kağıt ihtiyacı olanlar kağıt fiyatları nelerdir sorusunu sorabiliyor. Baskı, çizim ve yazılım işleriyle uğraşan kişiler ve firmalar kullanım amaçlarına göre kağıt türlerini tercih ederler. Özellikle kağıt çeşitleri arasında yer alan kuşe kağıt türü parlak yüzeyi ile canlılığı ile ön plana çıkıyor. Broşür, afiş ve dergi gibi çalışmaların baskılarında kullanılan kağıt çeşitleri okuyucuların ilgisini çekiyor. Kağıtların fiyatlarını etkileyen bir diğer husus ise kalitedir. Ham madenin kaliteli olması kağıtların daha dayanıklı olmasını da sağlıyor. Bu doğrultuda ihtiyaçlarına göre kağıt seçimi yapılırken ham madde özelliklerine dikkat edilmesi gerekir. Kağıtların boyutları ve kalınlıkları nedeniyle kullanım alanları da daha geniş oluyor. Matbaa ortamında yapılan kitaplar ve defterler kağıt seçeneklerinden yapılıyor.

Baskı Öncesi Tasarım Renklerin Önemi Nelerdir?

İş Hayatında Kullanılan Kağıt Türleri

Otokopi olarak bilinen kağıt türü aynı zamanda karbonlu kağıt olarak da bilinmektedir. Fatura, sipariş, irsaliye ve çok nüshalı çalışmalarda bu kağıt türünden sıklıkla yararlanıyor. İş hayatında kullanılan kağıtlar anket çalışmalarında da kullanım alanı bulunuyor. Günümüzde her sektörde farklı alanlarda kullanılan kağıtların önemli bir yeri ve işlevi bulunuyor. Tasarımcılar kullanım alanlarına göre kağıt türlerini tasarlayarak farklı seçeneklerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Bir yanıt yazın